Yurtiçi Veya Yurt dışı Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?

yurtici-calisma-izni-basvurusu-nasil-yapilir

Yurtiçi Veya Yurt dışı Çalışma İzni Nedir? 

Yurtiçi Veya Yurt dışı Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır?  Yurt dışından gelen yabancılar, Türkiye’ de çalışmak isteyebilirler veya Türkiye’ ye çalışmak için gelebilirler. Ancak ülkemizde çalışmaları için Bakanlıktan izin almaları gerekmektedir.

Bu konumuz genel olarak yabancılar nasıl çalışma izni alır konusu ile alakalı olacaktır. Şuan da yaşanan Suriye savaşında dolayı zaten bir çok sanayici veya yanında Suriye vatandaşı çalıştırmak isteyen kişilerin aklında Suriyeliler nasıl çalışma izni alır gibi sorular vardır.

Türkiye Cumhuriyetti sınırları içerisinde herkese çalışma izni verilmemektedir. Çalışma izni verilecek devlet vatandaşları bellidir. kimler çalışma izni alabilir, kim çalışma izni alamaz bunları ve hangi ülkelere çalışma izni veriyor gibi önemli konulara Türkiye Cumhuriyetinin bakanlıkları karar vermektedir.

Çalışma İzni Hangi Kurumdan Alınır?

Çalışma izni başvurusu yapmadan önce yapılması gereken şeylerin başında çalışma iznini nereye yapacaksınız, çalışma izni nereye yapılır bunu bilmeniz gerekir. Çalışma izni nereden alınır sorusunun cevabı bu konuda cevaplanması gereken sorudur. Çünkü farklı bölgelerdeki yapılan çalışma istekleri için farklı yerlere çalışma izni başvurusu yapılır.

Çalışma iznini kim verir ;

4817 sayılı Kanun gereğince Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının vereceği çalışma izni alan kişiler Türkiye’ de çalışabilirler.

Serbest bölgelerde çalışacak olan yabancıların Ekonomi Bakanlığından izin almaları gerekmektedir.  Ya da üniversite bünyesinde çalışacak olan yabancı uyruklu kişilerin iznini YÖK tarafından almaları gerekmektedir. İş yeri yahut bir işletme üzerinden başvuru yapılmaktadır. Yani kendi başına başvuru yapamayan yabancıların bu izni alarak çalışmaları zorunludur.

yurtici-calisma-izni-basvurusu-ne-kadar-surede-cikar

Yurt İçi Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Yurtiçi çalışma izni başvurusu ne kadar sürede çıkar? Yurt içinde yapılan başvurular ortalama 6 iş günün de tamamlanmaktadır. Bu süre genel olarak bu sürede tamamlansa da iş yoğunluğuna, başvuru sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Siz bu süreyi minimum süre olarak hesaba katarak işlem yaparsanız daha güvenli bir yol izlemiş olursunuz.

Yurt dışı Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Yurt dışı çalışma izni başvurusu ne kadar sürede çıkar? Yurt dışında yapılan çalışma izinlerinin cevap süresi başvuru yapılan elçiliğe göre, yoğunluğa göre, başvuru yapan kişi sayısına göre farklılık gösterecektir. Bu süre elçilikten, başvuru yapılan yerden öğrenilmesi daha uygun olacaktır.

Çalışma izni başvurusu, tıpkı vize başvurusu gibidir. Uyruğunda bulunduğu veya daimi ikamet yeri temsilciliklerinde yapacaklardır.

calisma-izni-basvurusu-nasil-alinir

Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Alınır?

Çalışma izni, yabancı uyruklu şahısları çalıştırmak isteyen kurum veya kuruluşlar tarafından alındığı için; kuruluş sahibi tarafından başvuru yapılmak durumundadır. İki türlü başvuru yapılmaktadır. Birisi yurt dışından, diğeri de yurt içinden olmak üzere çalışma izni başvurusu yapılmaktadır.

Yurt dışı Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Yurt dışındaki şahısların bulundukları veya daimi ikamet ettikleri yerdeki Türkiye Cumhuriyeti temsilciliğine giderek çalışma izni başvurusu yapabilirler. Başvuru sırasında Türkiye’ de ki iş yeri ile imzalanmış olan sözleşme gösterilmek zorundadır. İbraz edilmeyen başvurular geçersiz sayılayacaktır. Başvuru kabul edilince temsilciliğin vereceği şifre ile PTT den şifre alarak e-devlet üzerinden giriş yaparlar. E devlet üzerinden yurt dışı çalışma izni başvurusu yaparlar.

yurtici-veya-yurt-disi-calisma-izni-nedir

Yurtiçi Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Yurt içinde çalışan, yaşayan, okuyan yabancıların yapacağı bir başvuru şekli olan yurtiçi başvuru şekli çok basittir. İnternetten online yurtiçi çalışma izni başvurusu yapılabilir.

Yurt içindeki kişilerin ise; Türkiye de eğitim dışında en az altı ay bulunmuş olmaları mecburi kılınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti temsilciğine gitmeye gerek olmadan başvuruda bulunabilirler. İnternet üzerinden online olarak yapılan başvuru sonucunda talep onaylanırsa gerekli belgelerin 6 iş günü içerisinde bakanlığa ulaştırılması zorunludur.

Her iki başvuru sonucu mail olarak bildirilmektedir. Başvuru onaylanması halinde dış temsilciliğe gidilerek gerekli harç ödemeleri yapılmalıdır. Daha sonra pasaporta vize izin etiketi yapıştırıldıktan sonra Türkiye’ ye giriş yapılabilmektedir. Harçlar ödenmeden ülkeye giriş yapanların kesinlikle başvurularının geçersiz sayılacağını unutmayınız.

Çalışma izni alabilmek için yapılması gerekenler göz ardı edilmeksizin yerine getirilmesi elzem bir durumdur ve mutlaka güvenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir